Sukupolvenvaihdos – miten ihana syy kehittää hallitustyöskentelyä

– Oli mahtavaa jakaa ajatuksia ja kokemuksia muiden perheyrittäjien kanssa ja havaita, miten samanlaisten asioiden kanssa painiskelemme arjessa, Anni Karppinen sanoo.

Ylöjärveläisessä hydraulisiin laitteisiin erikoistuneessa Dynaset Oy:ssä on vauhti päällä. Perheyrityksessä tehtiin vuonna 2023 sukupolvenvaihdos, kun Dynasetin vuonna 1986 perustanut ja sitä vuosikymmenet luotsannut Reijo Karppinen teki tilaa työnsä jatkajille.

– Reijo ei jäänyt tarkkailemaan, vaan siirsi vastuun heti seuraavalle sukupolvelle, kertoo Anni Karppinen. Hän ja veljensä Atte Karppinen ovat nykyään yhtiön pääomistajia. Anni on Dynasetin toimitusjohtaja, ja Atte johtaa yrityksen varustelu- ja huoltotoimintaa.

Asiat eivät tietenkään tapahtuneet kertarytinällä, vaan sukupolvenvaihdosta valmisteltiin kaikessa rauhassa. Samalla mietittiin Dynasetin hallitustyöskentelyä. Se ei ollut kovinkaan aktiivista, sillä operatiivinen toiminta oli haukannut ajankäytöstä aina leijonanosan.

– Halusimme muutosta, mutta emme oikein tienneet, miten se tehtäisiin.

Koulutus varmaan auttaa tässäkin asiassa, Karppiset tuumasivat. Ensiksi HHJ-perheyrityskurssin kävi Atte ja syksyllä 2023 oli Annin vuoro.

– Kun Atte palasi HHJ-kurssilta, hänellä oli hurjasti ajatuksia. Aloimme soveltaa niitä, mutta vieläkin innokkaammin sovelsimme, kun itse palasin HHJ-kurssilta. Atte totesi monesti, että mitä minä sanoin!
Yksi Aten mukanaan tuomista kehitysajatuksista oli ollut omistajastrategia, jollainen hänen mielestään kannattaisi tehdä Dynasetissakin.

– En ensiksi ymmärtänyt sen hyötyä, mutta kun HHJ-kurssilla tutustuin asiaan, vakuutuin ja innostuin. Ymmärsin, etteivät kolme ranskalasta viivaa ehkä riitäkään, Anni Karppinen naurahtaa.

Omistajastrategia luotiin Dynasetin perheneuvostossa, jollainen toimii hallituksen rinnalla. Idea perheneuvostosta on kotoisin HHJ-perheyrityskurssilta.

– Hallituksessamme on nykyään yksi ulkopuolinen jäsen, ja haluamme pitää joitakin asioita perheen sisäisinä. Määrittelimme omistajastrategian tavoitteet ensin keskenämme.

Anni sai mielestään hyvät opit HHJ:sta.

– Perheyrityksissä omistajat tekevät töitä kädet savessa, joten ote asioihin oli kurssillakin käytännöllinen. Toki visiointia – tai unelmia – ja strategisia tavoitteita käsiteltiin sopivassa mitassa.
​​​​​​​
– HHJ-kurssilla minussa heräsi ajatus toimia vielä joskus toisen yhtiön hallituksessa. Minulla voisi olla annettavaa vaikkapa viennin rakentamisessa.

HHJ:n 20-vuotisjuhlavuoden kunniaksi julkaisemme uudelleen suosituimpia artikkeleitamme.